A 2023/24, tanévben hetedikes diákjaink ismét a Felvidékre utaztak a Határtalanul program keretében. A három napos kirándulás során megismerkedtek Gömör természeti szépségeivel, történelmi városaival, váraival és szlovákiai magyar gyerekekkel.
1. nap 2024.06.05.
Reggel 7.00 órakor indultunk Veszprémből.
Az első úti célunk a szlovák-magyar határon álló Somoskő vára volt. Az idegenvezető elmesélte a falu történetét, hogy miképp került vissza a trianoni békeszerződés ellenére Magyarország területéhez, de sajnos a vár már nem. Az ismertető után eltúráztunk a somoskői várhoz. Megtekintettük a Petőfi kunyhót. Megcsodáltuk a gyönyörű kilátást!
A Füleki vár látogatása volt a következő program. A vár udvarán az ottani idegenvezető elmesélte vár történetét, megismerkedhettünk Fülek történelmével, majd bejártuk az egész várat.
Rimaszombaton megkoszorúztuk Tompa Mihály költő szobrát és rövid sétát tettünk a városban.
Az esti órákban érkeztünk meg szállásunkra, Várhosszúrétre, az Adriana panzióba.
2. nap, 2024.06.06.
Délelőtt ellátogattunk a dernői Alapiskolába. Megismerkedtünk az iskola diákjaival, bemutattuk nekik Veszprémet és iskolánkat. Rövid néptánc bemutatót tartunk a részükre. Nagyon kedvesen fogadtak minket.
Ezt követően megcsodáltuk a Gombaszögi – barlang csodálatos cseppköveit.
A következő program a Betléri kastély megtekintése volt. A kastély idegenvezetője elmesélte az Andrássy család történetét és nagyon érdekesen mutatta be az akkori életet a kastélyban.
A következő program egy túra volt a festői Szádelő-völgyben.
3. nap, 2024.06.07.
A harmadik nap reggel a bepakolás után Kassára indultunk Rákóczi nyomába.
Először a Rodostó–házban, majd a Szent Erzsébet dómban emlékeztünk Rákóczi Ferencre.
Az idegenvezető itt is nagyon érdekesen mesélt II. Rákóczi Ferencről és a szabadságharcról. A kassai dómban meglátogattuk a fejedelem sírját, és tisztelettel emlékeztünk meg a hazáért és a szabadságért kiálló hőseinkre.
A délutáni órákban elindultunk haza.
Sok-sok élménnyel gazdagodtunk a 3 nap alatt. Nagyon szép volt megtapasztalni, hogy a határainkon túl élő magyar embereknek milyen sokat jelent, hogy megtarthassák anyanyelvüket, történelmüket és hagyományaikat. Néha itthon azt tapasztaljuk, hogy akik itt élnek nem ragaszkodnak ennyire a gyökereikhez, hagyományaikhoz. Mi biztosan másképp tekintünk ezek után a hazánkra, a családunkra, a nyelvünkre és a hagyományainkra! Sokkal jobban fogjuk tisztelni és szeretni Magyarországot, a magyar embereket, a magyar nyelvet, a történelmünket.